Chilli semínka

Semínka chilli - Jak si vybrat vhodná semínka chilli papriček?

Chystáte-li si doma vypěstovat své vlastní chilli papričky, pak se samozřejmě neobejdete bez chilli semínek. Jaká semínka si ale vybrat, abyste si mohli vypěstovat papričku přesně podle vašeho gusta? Základem je se rozhodnout pro správnou pálivost, jež je udávána ve Scovilleových jednotkách pálivosti (SHU) - ta totiž bude zásadně ovlivňovat výslednou chuť vypěstovaných papriček. Konkrétně při nákupu semínek chilli papriček máte na výběr kupříkladu z těchto odrůd rozdělených dle jejich pálivosti:

 

 

Pálivá chilli semínka:

Středně pálivá chilli semínka:

Sladká chilli semínka:

 

Další vlastností chilli semínek, o níž se vyplatí vědět před jejich zasazením, je doba zrání. Ta se nejčastěji pohybuje mezi 50-60 dny. Jako příklad takto 2 měsíce zrajících chilli papriček můžeme zmínit semínka Jalapeno Early či Elephant's Trunk. Avšak existují i semínka, která potřebují ke svému dozrání 3 měsíce i déle - například Habanero Yellow. Dobu zrání vždy najdete uvedenu na obalu se semínky.

 

Chilli semínka - náročnost pěstování

Stejně tak se je potřeba zajímat i o náročnost pěstování chilli semínek. Valnou většinu z nich můžete pěstovat doma za oknem v květináči s hnojivem, avšak najdou se i takové odrůdy, jež si vyžadují pěstování ve skleníku, případně fóliovníku. Častokráte jsou možné obě varianty, avšak při pěstování papriček za oknem můžete očekávat slabší a méně kvalitnější úrodu. Semínka se liší i nároky na půdu - některá si vyžadují kvalitní substrát, jiným postačí obyčejné hnojivo. Odlišnosti jsou samozřejmě i v nárocích na četnost zalévání.

Abychom byli konkrétní, tak mezi na pěstování nenáročné odrůdy se řadí například semínka chilli papriček Thanksgiving chilli či Demon Red, a naopak těmi náročnějšími jsou třeba semínka papriček Trinidad Scorpion Moruga.

Z praktického úhlu pohledu se je potřeba též zajímat i o výšku, do níž rostlina s chilli papričkami doroste. Tu opět najdete na obale. Dalšími informacemi, které je v souvislosti s chilli semínky dobré znát, je jejich původ, a též tvar a barva, kterou budou mít papričky po dozrání.

 

Domácí pěstování chilli papriček

  1. Naprosto zásadní je zajistit semínkům dostatečný přísun světla, proto volte pěstování chilli papriček primárně přes léto.
  2. Pro maximální kvalitu vypěstovaných papriček používejte přírodní hnojivo, ideální je třeba guáno.
  3. Vyhněte se přílišnému zavodnění. Chilli papričky stačí zalévat jednou za 2 až 3 dny.
  4. Truhlík s chilli semínky nenechávejte položený na rozpáleném betonu či kovu, raději jej podložte.
  5. Pokud venku klesne teplota pod 10 °C, raději chilli semínka zazimujte, jinak by hrozilo nevratné poškození plodů.

 

Zpět do obchodu