Chilli

Chilli je zdravé

Chilli paprička je pálivou formou papriky. Jakým způsobem se dá využít v kuchyni a jak si ji můžete vypěstovat sami?

 

Za vším hledej kapsaicin

 

Paprika je rodem rostlin, které pocházejí z čeledi lilkovitých. Do stejné čeledi patří i rajčata, lilek nebo brambory. Sladkým protějškem je tzv. kapie. Pálivá paprika se nazývá chilli.

Charakteristická pálivost v těchto paprikách je vyvolána přítomností kapsaicinu. Kapsaicin je látka, která patří mezi rostlinné alkaloidy. Pokud se dostane do kontaktu se sliznicí, vyvolá pocit pálení, až bolesti. Týká se to nejen sliznice v ústech, ale také například v oku.

Současné zdroje uvádějí až 200 známých druhů chilli papriček. Jejich původní domovinu můžeme hledat v Mexiku, rozšířené jsou však i u nás. A i v našich zeměpisných šířkách je lze pěstovat.

 

Jak chilli papričky pěstovat

 

Obecně tyto rostliny vyžadují primárně slunečné stanoviště a lehkou, nepříliš přemokřenou půdu. Papriky nejsou nikterak náročné na množství živin, proto se nevyžaduje přihnojování. Musíte však počítat s tím, že než se dočkáte kýžených plodů, trvá to u většiny rostlin 6 až 9 měsíců.

Pokud plody obtížně dozrávají, na vině je právě nedostatek slunce. Ten se navíc negativně podepisuje i na chuti vypěstovaných paprik.

Právě chuť je stěžejním znakem chilli, především pak hovoříme o typické pálivosti. Vliv na ní má obsah kapsaicinu, který je u každé papriky jiný. Jinými slovy: Každá paprika pálí jinak intenzivně. Snášenlivost je též ryze individuální. Pálivost se měří v tzv. SHU podle Scovilleovy stupnice.

Rekordmanem, byť dosud neoficiálním, je paprička s přiléhavým názvem Dragon´s Breath. Tato odrůda pochází ze Spojeného království. Neoficiální měření zjistilo, že tato paprička dosahuje pálivosti 2,48 milionů jednotek. V některých zdrojích uváděná nejpálivější paprika Pepper X je coby rekordní sporná, neboť její existence se neprokázala.

Guinnessova kniha rekordů však stále jako oficiálně nejpálivější papričku na světě uvádí tu, která se jmenuje Carolina Reaper s pálivostí asi 2,2 miliony jednotek. Pro srovnání: U kajenské papriky se uvádí pálivost „pouze“ v rozmezí 30 až 50 tisíc SHU. V našem e-shopu nabízíme chilli semínka v dárkové sadě.

  

Proč jíst chilli

 

Vybrat si tedy pro pěstování můžete takovou papriku, která vám vyhovuje chutí i intenzitou pálivosti. Plody se sklízí jako ještě želené, případně počkáme na dozrání. To se projevuje jejich zčervenáním. Nedozrálé papričky již jsou pálivé, jejich chuť však není tak lahodná. Chilli papričky jsou vhodné k přímé konzumaci, případně je lze nasušit.

Konzumace chilli je zdraví prospěšná. Hovoří se o tom, že kapsaicin má například schopnost zrychlit metabolismus, a to až o 23 %. Studie se také zaobírají schopností kapsaicinu být účinnou prevencí proti nádorovým onemocněním.

Chilli papričky navíc podporují obsažením vitamínem C vaši imunitu a jsou i bohatým zdrojem minerálních látek, především mědi, draslíku a železa. Hlavně dámy, které usilují o štíhlou linii, potěší, že pravidelná konzumace chilli úspěšně zažene chutě na sladké a tučné potraviny.

 

 

Kde všude se chilli hodí

 

Chilli bychom si tedy měli dopřávat v hojné míře. Jakožto koření se hodí do omáček, k masu, přidat jej můžeme do polévek, využít jej můžeme taktéž na dochucení fazolí.

Ke klasickým receptům patří například chili con carne, ostré papričky můžete využít do guláše, snadno s nimi vylepšíte i klasické české utopence. Hodí se i do thajské kuchyně. K tradičním pokrmům patří především ostrá polévka tom kha kai s kokosovým mlékem.

Tradiční surovinou jsou chilli papričky i v mexické kuchyni. Ta se i v současnosti inspiruje především tím, co měli dostupné někdejší domorodci. Kromě chilli se tak v této oblasti na talíři často ocitají kukuřice, rajčata nebo fazole.

Chilli je nesmírně všestrannou přísadou, ačkoli to zní možná zvláštně, velmi dobře chuťově ladí dokonce i s čokoládou. Různé druhy sušených chilli papriček, chilli omáček a různých pochutin z chilli najdete na našem eshopu.

Zpět do obchodu