Kapsaicin

Kapsaicin, zázrak přírody

Kdo jednou neochutnal pálivou papriku? Takových lidí je na světě zaručeně málo. Za štiplavou chuť chilli papriček či kajenského pepře, může v nich obsažená látka s názvem kapsaicin. Někdo po pikantním zážitku přímo lační, jiný se mu spíše vyhýbá. Nesměli bychom však zapomenout, že právě ona pálivost má velmi příznivý vliv na naše zdraví.

 

Vypálí červa

Dnešní kulinářské možnosti nás dokážou přenést až k pikantním chutím chilli papriček. Velký výběr chilli papriček najdete v  e-shopu, ochutnat můžeme různé omáčky, sušené chilli, utopence, čokolády, bombony, i dárkové sady a další nezvyklé pokrmy, obsahující pálivé papriky rodu Capsacum, které vypálí červa, jak se někdy říkává. Pálivost kapsaicinu je způsobena tím, že když sníme papriku s obsahem této látky, zapůsobí receptory, které máme v ústech a my tak cítíme její ostrost. 

 

Vodou nehasit!

Při degustaci různých druhů pořádně pikantního jídla, vám doslova hoří v ústech? Rozhodně nesahejte po čisté vodě. Kapsaicin je látka, která je rozpustná v alkoholu a tucích, nikoliv ve vodě, proto je třeba většinou užít vodku, chléb, nebo mléko

 

Pokud jste někdy byli svědci soutěže v pojídání chilli, pak jste jistě zaregistrovali, že kromě misky s papričkami se na stole před soutěžícími nachází i sklenice čerstvého mléka. Mléčný tuk pomáhá eliminovat štiplavou chuť v ústech, proto je mléko vhodné konzumovat po pozření pálivého chilli

 

Zdraví prospěšný kapsaicin

Tento významný alkaloid, obsažený v chilli papričkách, nás může překvapit svými příznivými účinky, kterými blahodárně přispívá našemu zdraví.

 

Působí při hubnutí

Trpíte nadváhou? Kapsaicin je výborným doplňkem při redukci váhy. Zařazením do jídelníčku určitě neprohloupíte. Jeho hřejivý účinek napomáhá spalování přebytečných tuků a díky tomu dodává tělu více energie. Pokud však neholdujete ostrým pokrmům, na trhu je nepřeberné množství druhů doplňků stravy, ze kterých rozhodně nebudete mít požár v ústech.

 

Pokud si však myslíte, že po kapsaicinu hned zhubnete, nenechte se zmást. Aby to bylo možné, museli byste sníst neuvěřitelné množství chilli papriček s vysokým obsahem kapsaicinu. Místo hubnutí by vám mohlo jít i o život. Nikdy nejde shodit přebytečná kila rychle a proto se vyhýbejte extrémům, pokud se rozhodnete pro chilli, užívejte ho v přiměřeném množství.

 

Zdravé zažívání

Hubnutí jde ruku v ruce s dobrým zažíváním. Kapsaicin tedy nejen dobře působí látka na zrychlení metabolismu, ale také na žaludek a střeva, kde udržuje zdravou mikroflóru. 

 

Lékem proti bolesti

Pokud jste už někdy narazili na mast s přidaným kapsaicinem, víte, že účinkuje právě na bolest. Nejčastěji se masti využívají na bolavá záda a klouby. Kromě mastí se kapsaicin přidává i do tzv. dermálních náplastí, které využívají lékaři k léčbě chronických bolestí

 

Nastartuje imunitní systém

Výborný, zdraví prospěšný antioxidant kapsaicin, který je obsažen v paprice spolu s vitamíny C, A i B, jsou nejen přírodním antibiotikem, ale rovněž posilují náš imunitní systém

 

Kde ještě pomáhá?

Konzumace kapsaicinu v podobě paprik, pomáhá snižovat cukr v krvi, dále podporuje účinky bylinkových směsí při léčbě rakoviny, prokrvuje orgány, zvyšuje libido a zastavuje krvácení.

 

Zde uvítají účinný alkaloid především ženy, které nosí v kabelce známý „pepřový sprej“, jehož hlavní přísadou je právě onen zmiňovaný kapsaicin. Pokud však trpíte záněty dvanácterníku, nebo máte přecitlivělý žaludek, měli byste zvážit jeho konzumaci, a látku vůbec neužívat.


Ať už nás tato účinná látka bez barvy a chuti, která způsobuje požáry v našem těle, uchvátila či nikoliv, měli bychom ji alespoň v menším množství zařadit do svého jídelníčku. Samozřejmě, všeho s mírou. 

Toto zboží zakoupíte v našem e-shopu chillipapricky.eu

Zpět do obchodu