Bobkový list

Vavřín vznešený

Bobkový list neboli vavřín vznešený je nejen chuťově dokonalým kořením do omáček či polévek, ale je také vděčným keříkem, který krásně poroste a vy jej můžete libovolně tvarovat, a dokonce i stříhat a používat v kuchyni či jinde v domácnosti. A co vás jistě potěší, je jeho nenáročná péče. Jediné, na co musíte dohlédnout, je nádoba, do které vavřín zasadíte a budete přesazovat. Také vavřín nesmíte nechat na zimu venku, jinak by nepřežil. 

Bobkový list sazenice

Vavřín zasaďte jednoznačně do přenosné nádoby. I když bude celé léto venku, na zimu ho musíte schovat do sklepa či garáže - venku by totiž zmrzl. Malou sazeničku zasadíme nejdříve do malého květináče, budeme ji totiž pravidelně přesazovat, podle jeho stáří a velikosti. Nejdříve budeme přesazovat každý rok, později se četnost přesazení sníží na dva až tři roky. 

Bobkový list v květináči

Bobkový list sázejte do takového květináče, který má drenážní otvory. Bez otvorů by mohly kořínky zahnívat a celá rostlina by po čase zahynula. Sazenice vavřínu zasadíme přibližně pět centimetrů hluboko. Co se zvoleného substrátu týká, stačí ten obyčejný zahradnický, protože vavřín nepožaduje žádné speciálnosti. Jakmile keř zasadíte, je dobré ho umístit do stínu, aby mohl rychleji zakořenit. Po několika týdnech umístíme vavřín na slunce. 

Jak vavřín zalévat a hnojit

Jak moc budete keř zalévat, bude záležet na tom, kde bude umístěn. Pokud ho přes letní období vystavíte přímému slunci, zalévejte každý den a velkou dávkou vody. Na druhou stranu, pokud vavřín pěstujete doma, zalévejte ho méně. Přes zimní období jej zaléváme co nejméně. Hlídejte pouze vlhkost substrátu, neměl by vyschnout. Také byste čas od času během vegetačního období měli vavřín přihnojit. Ne bylinkami, ale opravdovým hnojivem. Například pro pokojové rostliny.  

Řezání a stříhání

Stříhání a ořezávání keře je přímo nutností. Kdyby se keř nestříhal, rostl by do výšky a nerozvětvil by se. Takže jakmile keř mírně povyroste, je vhodné mu zaštípnout hlavní výhon, který se následně rozvětví. Také doporučujeme stříhat nebo zaštipovat postranní výhonky, aby vznikla bohatá koruna. A pokud z keře chcete vytvarovat například obdélník, můžete, keř poroste dále.  

Když zima číhá za vrátky

Koncem léta byste se měli pomalu chystat na zazimování vavřínu. V takovém období, dříve, než přijdou mrazy, umístěte keř domů. Nejlépe do garáže s oknem či na chodbu, kde je světlo. Také je možné bobkový list umístit na zimní zahradu. Nezapomínejte, že přes zimu musíte ubrat na zálivce, samozřejmě ani hnojit nebudete.  

Jak na přesazování

V prvních letech bude nutné přesazovat každý rok, později ob rok, poté jednou za tři roky. Přesazujeme nejlépe začátkem jara. Nikdy nepřesazujte keř do velké nádoby, kořenům by se příliš nedařilo. Vždy zvolte jen o kousek větší květináč. Jakmile keř doroste do požadované výšky a šířky, nepřesazujte ho do většího květináče, ale nechte ho ve stejném, akorát vyměňte substrát. Jakmile zastřihujete korunu, můžete zastřihnout i kořeny, které jsou odumřelé.  

Sklízení vavřínu

A máme tu konec. Pokud budete vavřín sklízet za účelem vaření, berte ty lístky, které jsou dva roky staré. Sklízejte podle potřeby. Jestliže provádíte řez, je dobré ořezané listy nasušit a uchovat. Bobkový list většinou používáme sušený, ovšem lze ho i naložit do oleje nebo octu.

 

Zpět do obchodu