Kurkuma

Kurkuma koření

Kurkuma neboli indický šafrán či zlatý zázvor je koření, se kterým se setkal téměř každý. Sytě žlutý až oranžový prášek je totiž například součástí kari a hojně se užívá v asijské kuchyni. Díky barvivu kurkuminu je také velkým pomocníkem například v potravinářství. Její příznivé účinky na naše zdraví jsou dalším plusem, proč kurkumu doma mít a používat. Vůně je dřevitá, kořeněná a poměrně pronikavá, chuť lehce štiplavá a nahořklá. Využití ve vaší kuchyni najde u slaných, ale i sladkých jídel.

Kurkuma historie

První zmínky o kurkumě jsou staré již 10 000 let. Je spojena s jižní Asií a Indie dodnes patří k největším producentům tohoto žlutého zázraku. Již 6 000 let zpátky byla využívána Indy nejen v kuchyni, ale i při náboženských obřadech, jako prostředek ke zkrášlení i uzdravení. Ve středověku se rozšířila i do Evropy a dále. Je nedílnou součástí indické medicíny ájurvédy. Vždy byla považována za symbol slunce, bohatství, prosperity. V sanskrtu má více názvů, jeden z nich znamená “zlatá bohyně”. Novorozencům se dávaly kousky čerstvé kurkumy kolem krku pro ochranu před zlými silami.

Kurkumovník

Kurkumovník dlouhý je vytrvalá bylina, jejíž oddenky jsou podobné jako u zázvoru či kosatců. Není problém si ji vypěstovat i v domácích podmínkách. Kousek čerstvé kurkumy stačí zasadit do lehké, písčitohlinité půdy a mít na světlém místě. Rostliny potřebují teplo a vlhko. Mají řapíkaté, kopinaté listy a klasovité květenství. Oddenky se po sklizení několik hodin vaří a poté suší, aby bylo možné je umlít na prášek. Obsahuje 5 % éterických olejů a žluté barvivo kurkumin.

Kurkuma využití

Kurkumin je přírodní barvivo, které známe jako E100. Barví se s ním pudingy, jogurty, rýže, bezvaječné těstoviny a další produkty. Jeho výhodou je, že zvyšuje trvanlivost surovin a nahrazuje dražší šafrán. Krom kari bývá také součástí hořčic a worcesterských omáček. Můžete se s ním však setkat i v kosmetickém průmyslu, barví se s ním například rtěnky.

Kurkuma účinky

Zvyšuje obranyschopnost, odolnost, regeneraci organismu. Je výborným antioxidantem, má protizánětlivé a také protinádorové účinky. Snižuje cholesterol a propívá trávení, kloubům, dýchání i pokožce a také nervovému, kardiovaskulárnímu a imunitnímu systému a podporuje mozkové kognitivní funkce. Odvar z mletého oddenku se používá při poporodních bolestech a zastavení menstruace nebo různých potížích trávicího ústrojí. Zevně lze kurkumu užívat jako zásyp či dezinfekční roztok na nehojící se vředy, lišej a další kožní poranění. Roztok s vodou je vhodné používat k oplachování obličeje, pleť bude krásnější. Má také vliv na produkci leptinu, který mimo jiné také ovlivňuje náš pocit hladu.

Dávkovat opatrně

Kurkuma by se měla užívat s respektem. Nejen že jako mnoho jiných potravin může způsobit alergickou reakci, ale hrozí zde i riziko zhoršení zdravotních potíží. Zvyšuje sekreci žluči a tím může zhoršit průběh léčby žlučových kamenů. Nedoporučuje se užívat v těhotenství či při snaze o početí a také při poruchách srážlivosti krve. Tato omezení však platí hlavně pro ty, kteří se rozhodli kurkumu užívat například ve formě kapslí jako doplněk stravy, jako barvivo zdaleka tolik neškodí.

Kurkuma použití

Cizokrajné kuchyně, kde kurkuma nechybí jsou po celé Asii. Patří tam thajská, vietnamská, indická, pákistánská, nepálská i kambodžská. Zasáhla i Maroko a Persii. Dochutíte s ní maso, ryby, polévky, zeleninové pokrmy, tofu a klidně i domácí jogurtový dip. Kromě užití jako koření se z ní vyrábí škrobová moučka k zahušťování rybích a želvích polévek známá jako arowroot či koa. Pro nespavce je vhodné pít večer před spaním Zlaté mléko. Pije se hlavně teplé, ale ani studené nevadí. Do horkého rostlinného mléka (nejlépe mandlové či sójové) přidáme kurkumu smíchanou s kardamonem, chilli a zázvorem, popřípadě skořicí. Osladit si nápoj můžete medem. Po dvou minutách odstavíme z plotny a máme nápoj pro klidný spánek.

Receptů, kde kurkumu využijete je mnoho, dá se přidat k bramborám při vaření nebo třeba do knedlíků a je jen na vás, co zkusíte. Stojí však za to ji alespoň občas do jídelníčku zapojit. Dnešní doba přeje superpotravinám a věřte, že kurkuma mezi ně rozhodně patří.

Zpět do obchodu