Šalvěj

Šalvěj lékařská

 Hluchavkovitá bylina, ale zároveň také koření do omáček, nádivek či sýrů, jenž má silné blahodárné účinky na lidské zdraví. To je tzv. babské ucho – oficiálně šalvěj lékařská. Tuto rostlinu znaly již babičky našich babiček a takto bychom mohli pokračovat až do období středověku, kdy se šalvěj využívala zejména v Římě a Itálii. V současné době se však na šalvěj stále více zapomíná, i když dříve byla tak hojně užívaná jak v kuchyni, tak zejména v léčitelství. Jak taková šalvěj vypadá a k čemu se užívá?

Vytrvalá rostlina se silným aroma

Některé z bylin se vyjímají svým silným aroma. K těmto patří i šalvěj lékařská. Tato vytrvalá polokeřovitá bylina, jenž dosahuje výšky až 70 cm, se může v pozdním jarním období pyšnit svými světlefialovými květy. Rostlina se k nám rozšířila z oblasti Středomoří a Malé Asie.

Bylina nenáročná na pěstování

Jestliže jste se rozhodli pro pěstování šalvěje doma či na zahradě, nemusíte se obávat, že by se jí u vás nedařilo. Bylina je nenáročná na pěstování, a proto ji můžete pěstovat i na parapetu ve větším truhlíku. Rostlina se rychle rozrůstá a má ráda optimální zálivku – žádné přemokření, nýbrž ani vysušení. Vhodná doba pro sběr jejích listů pak nastává v květnu a červnu. Na zimu je důležité bylinu důkladně zazimovat, aby nevymrzla.

Šalvěj sušená

Se šalvějí lékařskou se můžete setkat především v různých doplňcích stravy, mastech, tinkturách, čajích, sirupech, dalších potravinách a kosmetice. Šalvěj se v neposlední řadě přidává do deodorantů, jelikož zabraňuje nadměrnému pocení. Co se týká samotného zpracování šalvěje, tak tuto můžete zpracovávat čerstvou i sušenou. Pokud se rozhodnete lístky šalvěje usušit, nikdy tak nečiňte na přímém slunci, nýbrž ve stínu!

Šalvěj na bolest v krku

Jmenovaná bylinka umí velice dobře podpořit vaši imunitu. Avšak jestliže trpíte nachlazením či bolestí v krku, zajisté se vám v lékárničce bude také hodit. Šalvěj se hojně užívá jako dezinfekce, ke zklidnění žaludečních či střevních potíží. Bylinu lze využít i vně, a sice například při různých drobných poraněních, oděrkách, přítomnosti lupů či plísní a podobně.

Žádné dlouhodobé užívání

S užíváním šalvěje by měl být opatrný každý, a to nejen těhotné a kojící ženy, jenž by měly konzumaci této bylinky zcela vynechat. I u zdravého člověka by se mohl při dlouhodobém užívání dostavit tzv. pseudoepileptický záchvat, kdy člověk může upadnout až do bezvědomí. Právě proto byste neměli překračovat maximální dobu užívání, která činí 14 dní vkuse.

Zpět do obchodu