Feferonky

Feferonky, chilli nebo beraní rohy

 

Feferonky jsou oblíbenou součástí kuchyně. Co si pod tímto názvem vlastně můžeme představit a kde všude je lze využít?

 

Co je to vlastně feferonka

 

Termínem chilli nebo feferonka se označují pálivé papriky. Někdy se tyto termíny zcela synonymně zaměňují a používají se tedy jako obecné označení pro každou papriku, která je ostrá.

Někteří se však kloní k názoru, že termínem feferonka se rozumí paprika, která je pálivá pouze mírně. Jiné charakteristiky jsou ještě přesnější. Ty uvádějí, že pod pojmem feferonka by se měla ukrývat silnostěnná kulatá paprika, která tolik nepálí a současně má výraznou červenou barvu a může se chlubit i dobrou šťavnatostí.

Tato kulovitá paprika je přesněji odrůda, která se nazývá Korál. Charakteristicky kulovité papričky o průměru cca 2 cm patřily u nás svého času ke značně rozšířeným, proto jde o vžitou představu.

Samotný výraz feferonka pravděpodobně pochází z němčiny. Odvozen je z výrazu „pfeffer“ neboli pepř. Stejným způsobem se navíc do češtiny dostalo označení kajenský pepř. To vzniklo z označení kajenské papriky špatným překladem slova „pepper“.

Proto se také někdy uvádí, že kajenský pepř i feferonka znamená to samé. Jako kajenský pepř bychom však konkrétně měli označit výlučně koření, které vznikne ze sušené a mleté papričky Cayenne, kterou zakoupíte na eshopu  seminka-chilli.cz. Někdy se však pod tímto označením prodává koření vyrobené ze směsi různých odrůd chilli papriček. Papriky druhu Cayenne v něm často paradoxně nejsou přítomny vůbec.

 

Proč bychom feferonky měli jíst

 

Termín feferonka tedy neoznačuje žádnou specifickou odrůdu. Podobně nejde o označení paprik, které známe pod obvyklým termínem beraní nebo kozí rohy. Ani to mimochodem není žádný konkrétní název a botanikové by z něj rozhodně radost neměli. Nejedná se totiž o formálně správné označení odrůdy, ale o lidové označení.

Jak je patrné, je terminologie světa pálivých paprik značně rozmanitá a nepřesná. Můžete se tedy setkat s celou řadou definic a pojmenování, která jsou chápána odlišně.

Ať již budeme pálivé papriky označovat výrazem chilli nebo feferonka, podstatné je, abychom věděli, co od nich vlastně můžeme očekávat při konzumaci.

U chilli záleží především na obsahu kapsaicinu, který předurčuje pálivost. Mírně pálivé papričky dodají pokrmu decentně pikantní příchuť. To jsou zeleninové odrůdy, u kterých pálí pouze žilky plodu a placenta. Žilky navíc můžete odstranit.

Ty nejpálivější exempláře jsou však výzvou i pro skutečně otrlé konzumenty. Nejsou vhodné pro nezkušené strávníky, s chilli byste totiž dle rad znalých měli raději začít postupně. V čase si na kapsaicin zvyknete a pravděpodobně začnete vyžadovat stále ostřejší papričky.

Rostlinný alkaloid kapsaicin však není jedinou látkou, kterou bychom ve feferonkách našli. Pyšní se kromě toho i vysokým obsahem vitamínu C. Jejich konzumace je tedy všestranně zdraví prospěšná.

Variace slaných závinů s chilli | Tortilla Chilli con carne | Kajenský pepř

 

Zpět do obchodu