Nejpálivější chilli

Nejpálivější chilli papričky

Svět chilli má i své rekordmany. Které pálivé papričky patří mezi 5 nejpálivějších? Představíme si ty, které se hodí opravdu jen pro nejodvážnější konzumenty.

 

Red Savina Habanero

 

Red Savina je nejpálivější papričkou odrůdy habanero. Tato původem americká paprika držela ještě v roce 2006 světový rekord jako ta vůbec nejpálivější. Prvenství si zachovávala úctyhodných 12 let.

Pozici nejpálivější papriky jí zajistila naměřená pálivost 577 000 Scovilleho jednotek. Ve srovnání se současnými papričkami jde o takové „miminko“. Pro svou lahodnou chuť je však mezi konzumenty chilli stále poměrně oblíbená, ač byla její rekordní pálivost dávno násobně překonána.

Plody jsou v době dozrávání žluto- oranžové, později jasně červené a hodí se pro zavařování a sušení. Využít je můžete stejně tak i do omáček. Vyzkoušejte Habanero sušené, ktré zakoupíte v našem e-shopu.

 

Bhut Jolokia

 

V roce 2006 poznal svět novou královnu chilli. Paprička se jmenuje Bhut Jolokia. Naměřená pálivost dle Guinnessovy knihy rekordů činí 1 001 304 SHU, další měření však ukázalo ještě o něco vyšší hodnoty. Svůj status si tento hybrid papriky čínské a křovité udržel až do roku 2007.

Charakteristická je pro plody svěří ovocná chuť s intenzivní pálivostí. Ta připomíná podle některých zelená jablka, další ji přirovnávají k meruňkám.

Bhut Jolokia se hodí k dochucování polévek, omáček nebo salátů. Skvělá je též v kombinaci se zeleninou. Z mleté papričky lze též vytvořit extrémně pálivou chilli omáčku. Pochází z Bangladéše a roste i v severovýchodní Indii. Proto se skvěle hodí i do asijské kuchyně. Bhut Jolokia zakoupíte v našem e-shopu.

 

Trinidad Moruga Scorpion

 

Paprička Trinidad Scorpion Moruga si status nejpálivější papriky na světě vysloužila v roce 2012. Naměřená pálivost, k níž došli odborníci z Chile Pepper Institute na Novomexické státní univerzitě, činila 1 200 000 jednotek Scovilleovy stupnice.

Zajímavé je, že Guinnessova kniha rekordů tuto papričku nikdy jako nejpálivější oficiálně neuvedla. Domovinou této extrémně ostré krasavice je karibské souostroví Trinidad a Tobago.

Sytě červené plody velikosti golfového míčku působí nenápadně, paprička je však velmi aromatická a intenzivně pálí. Konzumovat se dá v mleté podobě, celistvá, vyrobit je z ní možné také pastu. Používá se i jako přísada do omáček. Vyzkoušejte Trinidad Scorpion Moruga.

 

Carolina Reaper

 

Současná oficiální rekordmanka pochází z Jižní Karolíny. Jde o křížence papriky Bhut Jolokia a odrůdy habanero.

Měření pálivosti u této papričky provedli studenti na Winthropově univerzitě. Došli k hodnotě 2 200 000 stupňů pálivosti. I Guinessova knihy rekordů tentokrát oficiálně tuhle papriku jako královnu chilli uznala a zapsala ji v roce 2013.

Konzumovat byste ji tedy měli s rozvahou a v menším množství. Chuť této papričky je sladká, najít v ní můžete podtón skořice, čokolády a třešní. Zatím je Carolina Reaper stále oficiálně tou nejpálivější papričkou, ale je možné, že už se blíží konec její nadvlády.

Toto zboží zakoupíte v našem e-shopu chillipapricky.eu

 

Dragon‘s Breath

 

Paprika Dragon‘s Breath je aspirantem na nový rekord. Neoficiální měření došlo k závěru 2,48 milionů jednotek Scovilleovy stupnice. Zatím ovšem status nejpálivější papričky nepotvrdila Guinessova kniha rekordů.

Tato paprička pochází ze severního Walesu. Původně nebyla určena pro konzumaci, šlo o přírodní anestetikum. Chilli nadšenci se však chopili výzvy a brzy se tak pěstování této novinky rozšířilo i v našich podmínkách. Konzumace je však na vlastní nebezpečí.

Plody této papriky jsou červené, velké asi 4 cm. Tvarem se blíží golfovému míčku a ve spodní části mají charakteristický „ocásek“.

 

Zařazení papričky Pepper X je sporné. Podle některých zdrojů se jedná o neexistující papriku a výhradně o marketingový tah. Faktem je, že reálně dosud tato paprika nikým spatřena nebyla.

Vyzkoušejte nejpálivější chilli papričky na našem eshopu.

Zpět do obchodu